Karta debetowa i kredytowa – podobieństwa i różnice
Karty kredytowe nie są jeszcze w Polsce tak popularne jak np. w Stanach Zjednoczonych, ale korzysta z nich coraz więcej klientów. W naszym kraju wciąż często myli się dwa popularne rodzaje kart płatniczych – debetową i kredytową, używając tych pojęć zamiennie. Mimo że plastiki te wyglądają identycznie, to służą do zdecydowanie innych celów. Czym więc różnią się karty kredytowe od debetowych?
Karta debetowa – co to jest?
Aby móc otrzymać tego typu plastik, musimy mieć konto osobiste. To właśnie do niego dołączana jest karta debetowa. Znajdujące się na niej środki są naszą własnością, a limitem jest stan naszego rachunku. Każda transakcja debetówką go uszczupla i to my sami dbamy, ile się na tym koncie znajduje – używa się go bowiem do rozliczeń, codziennych wydatków czy otrzymywania wynagrodzenia. Jednym słowem – na karcie debetowej gromadzimy swoje pieniądze. Aby móc założyć ROR, nie musimy spełniać żadnych warunków.
Karty debetowej używa się m.in. do dokonywania płatności bezgotówkowych w celu płatności za produkty czy usługi. Możemy też nią płacić za zakupy przez internet czy pobierać gotówkę z bankomatów w Polsce i za granicą. Choć posiadanie karty debetowej do konta osobistego nie jest obowiązkowe, to większość klientów wybiera taką opcję – jest ona bowiem bardzo wygodna i zwalnia nas z konieczności noszenia przy sobie gotówki czy wybierania się po nią do oddziału banku.
Karta kredytowa – definicja
Drugi omawiamy w tekście rodzaj karty jest produktem kredytowym. Korzystając z takiego plastiku wydajemy więc środki nie swoje, a te należące do banku, które później musimy spłacić. Karta kredytowa nie jest dostępna dla wszystkich, a jedynie dla klientów, którzy odznaczają się odpowiednią według banku zdolnością kredytową. To również bank ustala określony limit na karcie kredytowej, w którego ramach kredytobiorca może korzystać w dowolny sposób.
Podobnie jak karta debetowa, tak karta kredytowa umożliwia dokonywanie transakcji bezgotówkowych w internecie i punktach stacjonarnych. Jednak pobieranie za jej pomocą gotówki z bankomatu, choć możliwe, wiąże się z bardzo wysokimi prowizjami. Po każdym okresie rozliczeniowym bank przedstawia właścicielowi karty kredytowej wyciąg z wszystkimi koniecznymi opłatami. Tym, co wyróżnia plastik na tle np. kredytu gotówkowego jest tzw. grace period, czyli okres bezodsetkowy. Jeśli spłacimy nasz dług w określonym przez bank czasie, nie zostanie nam naliczone oprocentowanie – a to w przypadku kart kredytowych może być stosunkowo wysokie.