Czy można zaprojektować własną kartę płatniczą?

Karta debetowa lub kredytowa z wybranym przez siebie zdjęciem czy wizerunkiem to ciekawy sposób na podkreślenie własnej indywidualności i posiadanie oryginalnego plastiku. Wiele banków umożliwia klientom zaprojektowanie karty z wyjątkowym i niepowtarzalnym wzorem. Czy warto się na taką opcję zdecydować?

Karta z wyjątkowym wzorem – jakie mamy możliwości?

Na początku trzeba zaznaczyć, że nie każda instytucja pozwala na wybór niestandardowej grafiki mającej zdobić naszą kartę debetową lub kredytową. Wiele banków pozostaje przy klasycznej kolorystyce, nawiązującej zazwyczaj do kolorów i logo dostawcy usług, która dla wielu klientów może być za nudna.

Coraz więcej instytucji pozwala jednak na urozmaicenie wyglądu plastiku i ozdobienie go dowolnym wzorem. W większości przypadków klient ma do wyboru grafikę z puli oferowanej przez bank. Są one jednak na tyle duże, że łatwo znaleźć coś dla siebie. Jeśli natomiast chciałbyś, aby na Twojej karcie płatniczej znalazło się Twoje zdjęcie lub wzór spoza bazy instytucji, musisz zdecydowanie zawęzić poszukiwania – nie jest to bowiem powszechnie oferowana usługa.

Projekt karty płatniczej

Własna karta – ile to kosztuje?

Choć indywidualnie dopasowana karta zdecydowanie ciekawie wygląda i się wyróżnia, to koszty takiego dodatku mogą być naprawdę wysokie i często wynosić kilkanaście złotych. Jest to jednak opłata jednorazowa, za samo wyrobienie i wydanie karty (dodawana do ewentualnej prowizji za kartę). Niektóre instytucje oferują ozdobne plastiki za darmo, są to jednak raczej wyjątki od reguły. Trzeba zaznaczyć, że z możliwości wydania karty z dowolnym wizerunkiem można w większości przypadków skorzystać zarówno przy zakładaniu konta, jak i w dowolnym momencie już po tym, jak rachunek zostanie uruchomiony. Bank po prostu przyśle Ci wtedy nowy plastik, który będzie trzeba aktywować.

Czy warto więc zdecydować się na własną kartę? Jeśli bardzo zależy nam na podkreśleniu własnej osobowości i cieszącym oko wzorze przy otwieraniu portfela oraz jesteśmy w stanie zapłacić za to więcej niż za standardowy plastik, to na pewno warto to rozważyć. Pamiętajmy jednak, że karty płatnicze – ozdobione czy tradycyjne – działają w taki sam sposób.